Літій-залізо-фосфатні АКБ з BMS: стабільність та довговічність

23.08.2024

На літієві акумулятори для ДБЖ приходиться майже 90 відсотків від вартості всього виробу, тому користувач буде дуже зацікавлений у тому, щоб забезпечити оптимальні умови для функціонування АКБ.

Ті, хто останнім часом вибирає, які літій-залізо-фосфатні акумулятори купити в Україні, часто можуть зустріти пропозицію придбати «розумну батарею». При цьому її вартість буде на 20-30 відсотків вище, ніж у звичайної. Якщо врахувати, що якісні акумулятори (літій-залізо-фосфат, літій та подібні до них) і так коштують досить дорого, то за що пропонується заплатити додатково?

Літієві акумулятори для ДБЖ з BMS — чи варто переплачувати

Літій-залізо-фосфатні батареї завоювали популярність у користувачів завдяки своїм відмінним техніко-експлуатаційним показникам:

  • Висока щільність заряду дозволяє отримати дуже компактну за розмірами батарею, але яка має дуже велику місткість.
  • Низький струм розряду — батарея здатна тривалий час зберігати заряд без практично його зменшення, протягом місяця зберігання без використання АКБ може втратити понад 3-5% заряду.
  • Стійкість до низьких температур — АКБ стабільно працює за мінусових температур, її місткість не падає на морозі, як це відбувається з літієвими акумуляторами.
  • LiFePO4 відрізняються дуже високою автономністю, вони не потребують постійного контролю та частого обслуговування.

При цьому якщо говорити про недоліки, то основний — це чутливість до перезаряду, що може спровокувати негативні наслідки та призвести до передчасного виходу з ладу акумуляторної батареї. Щоб продовжити термін експлуатації АКБ, виробники стали встановлювати плату BMS, яка забезпечує моніторинг стану як всього акумулятора, так і окремих елементів, контролює протікання процесу заряд/розряд, виконує облік кількості циклів заряд/розряд. Ще одна важлива функція — контроль температури акумулятора, якщо її показники виходять за межі, встановлені виробником, то BMS просто відключає навантаження або джерело заряду.

BMS як система управління та балансування здійснює контроль опору та напруги кожного елементу батареї, проводить під час процесу заряду розподіл струмів, а також контролює струм розряду. Коли місткість акумулятора відновлена практично повністю і процес зарядки добігає кінця, плата BMS виконує шунтування заряджених комірок, щоб уникнути їх перезаряджання. Або здійснює перерозподіл енергії від елементів з високою напругою до тих, у яких вона значно нижча. Таким чином, до моменту повного заряду акумулятора у всіх його елементів буде приблизно рівна напруга.

З інших переваг літій-залізо-фосфатних АКБ з BMS слід відзначити можливість дистанційного контролю над параметрами акумулятора. Наприклад, за допомогою Bluetooth-модуля можна отримати інформацію безпосередньо на свій смартфон. Або купити АКБ, в Києві його встановити, а завдяки наявності інтерфейсів RS485, CAN, RS232 контролювати його стан або просто під’єднати його до єдиної системи «Розумний дім».

Советуем прочитать
Оставить комментарий

Добавить комментарий

Имя:

E-mail:

Капча загружается...