Вживання стільникового меду: переваги та правила

02.11.2022

Більшість видів меду, які можна придбати на ринку чи в магазинах, одержані шляхом відкачування в медогонку (відцентрування).

Стільники — це 100% натуральний продукт, створений медоносними бджолами для зберігання меду та пилку або збереження їхніх личинок. Вони складаються з шестикутних осередків із бджолиного воску. Купить мед разнотравье харьков у сотах варто, бо він не проходить додаткову обробку. Однак із цим продуктом пов’язано дуже багато міфів. Тож, давайте розвінчаємо кожен із них.

Міф 1. Стільниковий мед має такий же склад, як відцентровий

Частково це правда. До 75% його маси складають прості та складні цукри. У ньому міститься така ж кількість мікро- та макроелементів металів, ферментів і кислот. Навіть калорійність така сама, як у звичайному меді, у середньому — 315 ккал.

Однак при відкачуванні меду у стільниках відкриваються осередки. Солодка маса насичується повітрям та взаємодіє з киснем, стикається з металом медогонки та посудом. Це знижує аромат, смакові якості та деякі корисні властивості меду.

Стільниковий мед надходить споживачу в первісному вигляді. У ньому більша кількість пилку. Під час дозрівання меду бджоли вводять у нього фермент лізоцим, що надає продукту у 8 раз більше бактерицидних властивостей та імуностимулюючу дію. Бджолиний стільниковий мед також містить біологічно активні речовини, отримані з нектару, пилку рослин і прополісу, а також ферменти, вироблені бджолами.

Міф 2. Мед у сотах не кристалізується

Це неправда, як довго мед буде перебувати в рідкому стані, залежить від того, з яких медоносних рослин він зібраний. До 2 років не осідають у осередках світлі та жовті види, зокрема акація та липа. Темні — в рідкому стані зберігаються менше.

На кристалізацію впливає також колір стільників. Чим вони темніші, тим швидше відбуватиметься кристалізація. Також треба звертати увагу на колір бджолиного воску. Він має бути був білим, жовтим або світло-коричневим. Темний, особливо чорний віск свідчить про погану якість або несвіжість меду.

Міф 4. У домашніх умовах неможливо відділити мед від стільників

Просто треба купувати секційний мед разнотравье. Секційні рамки ставляться у вулик лише у період медозбору. Тоді мед буде легко зрізати кришку ножем. Під раму треба підставити каструлю, а на неї сито, сітку чи марлю, крізь яку витече мед.

Міф 5. Соти треба зберігати в холодильнику

Головна вимога — місце зберігання стільникового меду має бути сухим. Оскільки воскові кришечки пропускають вологу всередину осередків, водність меду та його об’єм можуть збільшитися. У сирих умовах на поверхні конденсується волога, що переходить усередину осередків. При насиченні водою обсяг медової маси в осередках збільшується, у результаті вони тріскаються, і мед витікає. Не можна допускати високої вологості, заморожування або плавлення стільників. Це сприяє бродінню меду.

Міф 6. На відміну від звичайного меду, їсти стільниковий можна всім. Він приносить лише користь організму

На жаль, ні, не всім. У групі ризику:

  • алергіки,
  • діабетики,
  • люди з надлишковою вагою тіла,
  • діти.

Алергікам слід бути уважними, тому що цей мед містить підвищену кількість пилку рослин. При повності та діабеті треба враховувати солодкість і калорійність продукту. Маленькі діти можуть ковтати стільники надто великими шматками, що може бути небезпечним для їхнього здоров’я. Малюкам до 1 року мед узагалі не дають через ризик ботулізму (сильного отруєння).

Міф 7. Медові соти не мають лікувальних властивостей

Насправді, вживання стільникового меду сприяє активації життєвих сил організму та зміцненню імунітету. Цей продукт посилює кровотворення та нормалізує формулу крові. Він позитивно впливає на слизову оболонку дихальних шляхів і роботу травного тракту.

Якщо щодня жувати невеликий шматочок меду в стільниках після їжі протягом 15 хвилин, вивільняється прополіс, очищаються зуби та зміцнюються ясна, у носоглотку та легені надходять корисні речовини.

Замовте цей продукт на сімейній пасіці та переконайтеся в його натуральності, корисності та приємному смаку.

Советуем прочитать
Оставить комментарий

Добавить комментарий

Имя:

E-mail: